Prosek - pondělí - zeleno-fialové pásky

20. 3. 2020

Ahoj, přátelé. 

Vzhledem k tomu, že už jste pokročilí karatisté, kteří by se měli soustředit hlavně na kvalitu provedení technik, kata a fyzický rozvoj, tak není důvod vymýšlet žádné složitosti. 
Každý z vás si vezměte svůj zkušební řád (naleznete níže) a projeďte si jej kompletně, a to včetně fyzických testů. Kdo se chce trochu potrápit, tak si fyzické testy dá po rozcvičce i na konci. :) 

Byl bych rád, kdybyste dodrželi stejný počet hodin, jako trénujete normálně, ba naopak si občas zacvičili i navíc, jelikož vám jistě vypadlo spoustu pohybu, který jinak máte. Trénink sportovního kumite patří do jiné části, tu zde nyní popisovat nebudu.

Struktura tréninku:

 • Rozcvička (cca 10-15 minut):
  2-3 minuty - rozběhání/švihadlo/skákání panáka - podle místa (na místě, na zahradě) - účelem je se zahřát a rozproudit krev. 
  Atletická abeceda - lifting, skipping, zakopávání, předkopávání atd. 
  Samotné prokroužení kloubů a protažení - v logické návaznosti.

 • Technická část tréninku:

  Kihon - techniky na místě - zde bude asi největší problém v názvosloví. Na konci zkušebního řádu máte vysvětlivky, ze kterých by mělo být vše pochopitelné, případně může pomoci google, nebo se ozvěte a já vám danou techniku natočím či pošlu odkaz. 

  Kihon-Ido - techniky za chůze vpřed a vzad - stejná situace jako u kihonu.

  Pozor: 
  Snažte se všechny techniky provádět bez zbytečných pohybů navíc. Nebojte se stoupnout si před zrcadlo, případně se natočte na video a podívejte se, jak celek vypadá - pokud si nebudete jisti, dejte vědět.
  Obecně - nechcete se kývat ze strany na stranu, vpřed/vzad apod. Při přesunech v postojích nechcete měnit výšku polohy těžiště (nahoru/dolů). Při změně postojů (např. zenkutsu/kokutsu, zenkutsu/kiba) naopak chcete jasně přesouvat těžiště tak, aby odpovídalo daným postojům. Speciálně se to týká i kata! 
  Musí pracovat boky - každý den si stoupněte do zenkutsu-dachi, dejte ruce vbok a procvičujte jasné otevření a zavření boků (polohy shomen a hanmi) - pozor, osa rotace se nachází v přední kyčli! 
 • Kumite - vzhledem k tomu, že na cvičení potřebujete parťáka, tak neváhejte poprosit sourozence či rodiče (ale buďte na ně milí :) ), aby vám s jednoduchými útoky pomohli. I pokud nikoho neseženete, tak to není překážka. Samotný soupeř neovlivní vaši rychlost, kvalitu provedení, stabilitu a hlavně nápaditost protiútoků u vyšších pásků. Nácvik samotné reakce na soupeře je již otázka pár tréninků ve dvojicích.

 • Kata - všichni si, ideálně každý den či ob den, projeďte minimálně všechna kata, které máte na zkoušky (tedy příslušná kata na pásek + všechna na nižší pásky), a to každou alespoň 4x (to zabere cca 5 minut na jednu komplet). Provedení - poprvé zvolna na uvědomění a oživení, podruhé zvolna - maximálně technicky - všechny postoje zkontrolovat, stejně jako pozice rukou, potřetí plynule za důsledného dodržení fázování - hlídat pauzy a návaznost kryt/protiúder; počtvrté si rozdělte kata na několik úseků, abyste se prostorově vešli např. do pokoje a projeďte si dané úseky naplno, speciálně části, kde např. ztrácíte stabilitu či se jedná o složitější otočky.
  Přemýšlejte nad významem jednotlivých technik - měli byste je umět vysvětlit. :) 
 • Posilování, závěrečné protažení:
  Zkušební řád obsahuje ve svém závěru i fyzickou část, kdy byste měli dokázat, že zvládnete celé zkoušky i s rezervou - tedy ne že je odfláknete, abyste se šetřili - takové zkoušky nedopadnou dobře. ;) Pokud se chcete opravdu důkladně připravovat, tak fyzickou část si dáte každý den 2x. :) 

  Po posilování vždy přidejte základní protažení, zejména na nohy, které trpí nejvíce. Sednout na zem s nohama u sebe, přitáhnout ke špičkám, nohy od sebe a k jednotlivým nohám přítah, ve stoje zanožení (noha pokrčená v koleni) a přitáhnout, opět ve stoji koleno k hrudníku. Trénujte i provaz a rozštěp, kreativitě se meze nekladou. :) 

Zkušební řády

Zkušební řád - zelené a vyšší pásky - 6. kyu a vyšší

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace