ČM - čtvrtek - bílo-žluté pásky

21. 3. 2020

Ahoj, přátelé. 

Už jste mírně pokročilí karatisté, kteří by se měli soustředit hlavně na kvalitu provedení technik, kata a fyzický rozvoj. 

Každý z vás si vezměte svůj zkušební řád (naleznete níže) a projeďte si jej kompletně, a to včetně fyzických testů. 

Byl bych rád, kdybyste dodrželi stejný počet hodin, jako trénujete normálně, ba naopak si občas zacvičili i navíc, jelikož vám jistě vypadlo spoustu pohybu, který jinak máte. Trénink sportovního kumite patří do jiné části, tu zde nyní popisovat nebudu, máte ji připravenou od trénera Toma zde: Trénink kumite

Struktura tréninku:

    • Rozcvička (cca 10-15 minut):
      2-3 minuty - rozběhání/švihadlo/skákání panáka - podle místa (na místě, na zahradě) - účelem je se zahřát a rozproudit krev. 
      Atletická abeceda - lifting, skipping, zakopávání, předkopávání atd. 
      Samotné prokroužení kloubů a protažení - v logické návaznosti.

    • Technická část tréninku:

      Kihon - techniky na místě - zde bude asi největší problém v názvosloví. Na konci zkušebního řádu máte vysvětlivky, ze kterých by mělo být vše pochopitelné, případně může pomoci google, nebo se ozvěte a já vám danou techniku natočím či pošlu odkaz. 
      Ale měli byste techniky znát a umět "rozklíčovat", viz příklad: yoko-empi-uchi - "yoko" znáte např. z yoko-geri - kop do strany; "empi" je úder loktem, tedy "úder loktem do strany", podobně "yoko-uraken-uchi" - "uraken do strany". 

      Kihon-Ido - techniky za chůze vpřed a vzad - stejná situace jako u kihonu.

      Pozor: 
      Snažte se všechny techniky provádět bez zbytečných pohybů navíc. Nebojte se stoupnout si před zrcadlo, případně se natočte na video a podívejte se, jak celek vypadá - pokud si nebudete jisti, dejte vědět.
      Obecně - nechcete se kývat ze strany na stranu, vpřed/vzad apod. Při přesunech v postojích nechcete měnit výšku polohy těžiště (nahoru/dolů). Při změně postojů (např. zenkutsu/kokutsu, zenkutsu/kiba) naopak chcete jasně přesouvat těžiště tak, aby odpovídalo daným postojům. Speciálně se to týká i kata! 
      Musí pracovat boky - každý den si stoupněte do zenkutsu-dachi, dejte ruce vbok a procvičujte jasné otevření a zavření boků (polohy shomen a hanmi) - pozor, osa rotace se nachází v přední kyčli! 
    • Zkouškové kumite - není to sportovní kumite!- vzhledem k tomu, že na cvičení potřebujete parťáka, tak neváhejte poprosit sourozence či rodiče (ale buďte na ně milí :) ), aby vám s jednoduchými útoky pomohli. I pokud nikoho neseženete, tak to není překážka. Samotný soupeř neovlivní vaši rychlost, kvalitu provedení a stabilitu. Útoky a kryty jsou jednoduché - age-uke, soto-uke, uchi-uke a gedan-barrai - tyto techniky cvičíte stále dokola, jen k poslední přidáte protiúder!

    • Kata - všichni si, ideálně každý den či ob den, projeďte obě kata, jak Heian Shodan, tak zkouškovou Heian Nidan. Každou 4x podle následujícího:
      Provedení - poprvé zvolna na uvědomění a oživení, podruhé zvolna - maximálně technicky - všechny postoje zkontrolovat, stejně jako pozice rukou, potřetí plynule za důsledného dodržení fázování - hlídat pauzy a návaznost kryt/protiúder; počtvrté si rozdělte kata na několik úseků, abyste se prostorově vešli např. do pokoje a projeďte si dané úseky naplno, speciálně části, kde např. ztrácíte stabilitu či se jedná o složitější otočky.
      Přemýšlejte nad významem jednotlivých technik - měli byste je umět vysvětlit. :)
      Chytit se můžete následujících videí:

      Heian Shodan - na bílo-žlutý pásek (8. kyu)
      Heian Nidan - na žlutý pásek (7. kyu)

  • Posilování, závěrečné protažení:
    Zkušební řád obsahuje ve svém závěru i fyzickou část, kdy byste měli dokázat, že zvládnete celé zkoušky i s rezervou - tedy ne že je odfláknete, abyste se šetřili - takové zkoušky nedopadnou dobře. ;) Pokud se chcete opravdu důkladně připravovat, tak fyzickou část si dáte každý den 2x. :) 

    Po posilování vždy přidejte základní protažení, zejména na nohy, které trpí nejvíce. Sednout na zem s nohama u sebe, přitáhnout ke špičkám, nohy od sebe a k jednotlivým nohám přítah, ve stoje zanožení (noha pokrčená v koleni) a přitáhnout, opět ve stoji koleno k hrudníku. Trénujte i provaz a rozštěp, kreativitě se meze nekladou. :) 

Zkušební řád

Zkušební řád na žluté pásky

Tréninkové video ke zkouškám

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace